Grafity
Street art je akékoľvek umenie vyvinuté vo verejných priestoroch – to znamená "v uliciach" – hoci sa tento pojem zvyčajne vzťahuje na nezaujaté umenie, na rozdiel od iniciatív sponzorovaných vládou. Termín môže zahŕňať tradičné graffiti, šablóny graffiti, samolepky, pšeničné polia a umelé plagáty, videoprojekcie, umelecké zásahy, partizánske umenie, flash mobbing a uličné inštalácie. Pojem pouličné umenie sa zvyčajne používa na odlíšenie súčasných umeleckých diel verejného priestoru od teritoriálnych graffiti a vandalizmu.
Umelci napadli umenie tým, že ho umiestnili s kontextom, ktorý nie je umeleckým. Umelec z ulice nesúhlasí so zmenou definície umeleckého diela, ale skôr s otázkou existujúceho prostredia so svojím vlastným jazykom. Pokúšajú sa o to, aby ich práca komunikovala s každodennými ľuďmi o sociálne relevantných témach spôsobom, ktorý sú informovaní o estetických hodnotách bez toho, aby ich uväznili.
Motivácie a ciele, ktoré vedú pouličných umelcov, sú rovnako rozmanité ako samotní umelci. V mestskom umení je silný prúd aktivizmu a podvratnosti.
Toto umenie môže predstavovať silnú platformu na oslovenie verejnosti a časté témy zahŕňajú rušivé, subvertisingové a iné kultúrne rušenie, zrušenie súkromného vlastníctva a spätné získavanie ulíc. Iní pouliční umelci jednoducho vidia mestský priestor ako nevyužitý formát osobných umeleckých diel, zatiaľ čo iní môžu oceniť výzvy a riziká spojené s inštaláciou nezákonných umeleckých diel na verejných miestach. Univerzálnym tónom vo väčšine, ak nie v street arte, je to, že prispôsobenie vizuálnej tvorby do formátu, ktorý využíva verejný priestor, umožňuje umelcom, ktorí sa inak cítia zbavovaní práva, aby oslovili oveľa širšie publikum, ako bežne pripúšťajú tradičné umelecké diela a galérie. Dúfame že sa vám tento článok páčil a dozvedeli ste sa niečo o Grafity.