Fínsky experiment dávať peniaze „za nič“ môže spevniť strednú triedu
V januári 2017 sa krajina pustila do dvojročného pilotného programu, ktorý dalo 2 000 nezamestnaných občanov, čo je ekvivalent takmer 700 dolárov mesačne. Program bude prebiehať začiatkom budúceho roka po tom, ako vláda tento týždeň oznámila, že sa odmietne predĺžiť trvanie programu.
Myšlienka zaručeného alebo univerzálneho príjmu, často skráteného UBI priťahuje pozornosť aj na druhú stranu Atlantiku. Mark Zuckerberg vzniesol túto myšlienku v prejave, ktorý uviedol minulý rok na začiatku Harvardskej univerzity. Spoluzakladateľ spoločnosti Chris Hughes na začiatku tohto roka uviedol, že práca s Američanmi, ktorí robia za menej ako 50 000 dolárov ročne, by mali získať mesačné štipendium vo výške 500 dolárov.
Aljaška má v tejto krajine najbližší program k UBI: Stály fond Aljašky každoročne rozdeľuje ročnú dividendu založenú na návratnosti investícií do ropy a plynu každému jednotlivcovi v štáte.
Sociálni vedci tvrdia, že stagnujú príjmy, narastajúca nerovnosť a technologický pokrok, všetky faktory v rastúcom záujme o univerzálny príjem. V snahe bojovať proti tomuto problému založil Hughes projekt ekonomickej bezpečnosti, organizáciu, ktorá podporuje myšlienku univerzálneho základného príjmu v Spojených štátoch.
"Vzhľadom na mimoriadnu úroveň nerovnosti v bohatstve v tejto krajine musíme myslieť naozaj vo veľkom," povedala Natalie Foster, spoluzakladateľka a spolupredsedníčka projektu. "Zabezpečenie príjmu by vytiahlo milióny a milióny ľudí z chudoby a pomôže stabilizovať strednú triedu," povedala.
"V poslednej dobe sa z veľkej časti venuje veľká pozornosť obavám z automatizácie a že pracovné miesta zmiznú," povedala Ioana Marinescu, odborná asistentka na Pennsylvanskej škole sociálnej politiky a praxe. "Je to pokus o vytvorenie hospodárskej bezpečnosti pre všetkých a ľudia nemusia prechádzať obručami, aby sa mohli kvalifikovať."