Dva byty v jednom dome
Vysoké náklady na získanie nového bývania sú dnes významným problémom mladých rodín. Východiskom sú často predražené podnájmy, provizórne riešenia a samozrejme bývanie s rodičmi, teda bývanie viacerých generácií v jednom byte či dome. Vytvoriť skutočné súkromie pre dve rodiny v jedinom panelákovom byte je veľmi ťažké, ak nie nemožné, mnohé rodinné domy však umožňujú vytvoriť celkom príjemné dvojgeneračné bývanie.
Avšak dvojgeneračný dom by mal byť do posledného detailu prispôsobený mladšej i staršej generácií, tak aby mali obidve generácie svoje súkromie, aby mohli byť spolu i bez seba, ak budú chcieť.
Na Slovensku veľmi obľúbeným typom rodinných domov sú domy na štvorcovom pôdoryse, prízemné so sedlovou alebo manzardovou strechou, poschodové s rovnou strechou či s vysokou sedlovou strechou a obytným podkrovím. Pôdorysná podlažná plocha týchto domov sa pohybuje od 80 do 100 m2. A to je plocha, ktorá stačí na vytvorenie veľmi slušnej samostatnej bytovej jednotky. Prístavbou alebo nadstavbou možno nielen zmeniť vonkajšiu podobu objektu, ale zároveň použitím vhodných materiálov zlepšiť stav existujúceho domu a zvýšiť jeho hodnotu.
Naporúdzi sú rôzne riešenia:
Prízemný dom môžeme nadstavať o nové obytné podlažie s rovnou, sedlovou či pultovou strechou, prípadne ho zvýšiť ešte o časť podlažia v podkroví.
Dvojpodlažný rodinný dom s plochou jedného podlažia väčšou ako 80 m2 umožňuje vytvorenie druhej bytovej jednotky bez dostavby, väčšinou na druhom podlaží, pričom sa niektoré nebytové priestory na prízemí (napr. garáž) využijú na bytové účely.
Vytvorenie dvoch samostatných bytových jednotiek umožňujú aj radové domy, ktoré majú šírku prevažne 9 m a dĺžku 12 až 15 m. Aj v tomto prípade je veľmi dôležitá poloha schodiska, bočné umiestnenie umožňuje jednoducho vyriešiť samostatné vstupy do oboch bytov. Ak má „radovka“ šikmú strechu, dá sa horný byt zväčšiť ešte aj o časť zdvihnutého podstrešného priestoru, takáto zmena vyvolá oživenie v uličnom rytme domov. Podobné úpravy možno urobiť aj v zástavbe s átriovými rodinnými domami, kde však pre átriá nemožno zdvihnúť o horné podlažie celý dom, ale iba niektorú jeho časť.