Alkoholom ku zdraviu
Podľa výzkumu American College of Sports Medicine (ACSM) pijú aktivní rekreační športovci ďaľeko viac ako ich neaktívni sedaví kolegovia. Dôvodov je hneď niekoľko. Požitie malého množstva alkoholu pred športovým výkonom zvyšuje silu, rýchlosť, výkon a výkonnosť svalov a kardiovaskularného systému.
Ukazuje sa, že alkohol požívaný v správnej miere zvyšuje množstvo "dobrého" cholesterolu v krvy a funguje ako účinná ochrana srdca a ciev. Alkohol tiež uvoľňuje svaly a tým pomáha znižovať krvný tlak. Vedci dokonca zistili, že pomáha pri liečbe osteoporózy a znižuje riziko Alzhemerovej choroby.
Pitie červeného vína nám predlžuje život. Harvardskí vedci predložili dôkazy o tom, že antioxidant resveratrol, ktorý je obsiahnutý výlučne v červenom víne má rovnaké účinky predlžujúce život ako obmedzenie kalorického príjmu. Iný výzkum zistil, že víno je plné flovonoidov, antioxidantov znižujúcich riziko infarktu myokardu. Saponíny nachadzajúce sa vo väčšej miere v červenom víne ako v bielom zas zabraňujú ľudskému telu absorvovať cholesterol z krvi.
Dobrou správou je i to, že optimálny príjem týchto látok na deň dosiahneme už dvomi pohárikmi kvalitného červeného vína (platí, čím výšší obsah alkoholu, tým viac antioxidantov a prospešných látok).
Nutričné hodnoty – Červené víno [1 liter] :
• Energetická hodnota – 2500 – 3500 kJ (600 – 800 kcal)
• Kyseliny – 5 – 8 gramov
• Sacharidy – 180 gramov
• Bielkoviny – 0 gramov
• Dusíkaté látky – 0,5 – 1 gram
• Zbytkový cukor – 0,2 – 50 gramov
• Minerálne látky – 3 – 5 miligramov
• Vitamíny skupiny B
• Vitamín C
Pitie piva má tiež svoje výhody. Nieje ich síce toľko, ale priaznivci zlatého moku znižujú jeho konzumáciou riziko srdcového zlyhania. To je zapríčinené predovšetkým tým, že krvná plazma "pivárov" obsahuje až o 30% viac vitamínu B6. Pravidelné pitie primeraného množstva piva prečisťuje oblíčky, pomáha brániť pred ľadvinovými kameňmi a posilňuje močový mechúr. Vlažný ležiak Plzne sa ešte donedávna podával v nemocniciach pri zápalových ochoreniach močových ciest.
Odporúčaná denná dávka (ODD) sa líši podľa fyzickej stavby tela, pohlavia, energetického výdaju a podobne. Všeobecne sa doporučuje u mužov jeden až dva pollitry denne a u žien jedno až dve malé pivka. Prekročenie ODD má účinky, ktoré poznáme asi všetci. Na výrobu jedného pollitra sa použije až desať litrov čistej vody, čo z piva robí perfektný nápoj na zahnahie smädu.
Pre obsah alkohulu sa však nedoporučuje tesne po skončení fyzickej záťaže – preto, než si dáte víťazné pivko, šáňo alebo panáčika, napite sa najprv vody, aby ste doplnili, to čo ste vypotili.