Aby sa vreckové len tak nerozkotúľalo
Ak sa spýtate dnešných detí na ich vreckové dočkáte sa veľmi zaujímavých odpovedí. Líšia sa nielen v sume, ktorú dostávajú, v časovom rozpätí ako často im rodičia peniaze vyplácajú ale aj v tom či okrem vreckového dostanú ďalšie peniaze keď o nich rodičov požiadajú na niečo špeciálne. Aj deti potrebujú občas zopár drobných na menšie výdavky a čím sú deti staršie, tým je tých výdavkov čoraz viac.
Učiť deti hospodáriť s peniazmi a viesť ich k tomu, aby si časť sumy odkladali na sporenie je dobré čo najskôr. Vreckové by sa však deťom malo dávať vždy za niečo alebo určitá vopred dohodnutá suma na určité obdobie, nie iba tak bezdôvodne ako je tomu v mnohých domácnostiach a v prípade nesplnenia si povinností im ho zase rodičia môžu o nejakú sumu znížiť. Deti sú tak viac motivované, učia sa zodpovednosti a zároveň aj tomu, že peniaze nie sú zadarmo a ani v budúcnosti o nich nestačí iba požiadať, ale fungujú pritom isté pravidlá a povinnosti, ktoré musia splniť. S vreckovým to samozrejme netreba preháňať, nemalo by si z neho dieťa platiť bežné veci ale malo by slúžiť pre potreby dieťaťa a na jeho osobné mimoriadne výdavky.
Dieťa by sa malo postupne naučiť tieto základné finančné vedomosti:
· hodnota peňazí
· sporenie peňazí
· investovanie peňazí
· podmienky požičiavania peňazí
· ako fungujú banky a účty
Na záver je dôležité povedať, že aj vreckové by malo mať od začiatku jasné pravidlá a jeho výška v každom prípade závisí nielen od potrieb dieťaťa ale hlavne od finančných možností rodiny, ktorých by si dieťa malo byť postupom času vedomé. Jedno zo základných pravidiel vreckového by malo byť, že dieťa nedostane hneď finančnú injekciu, len čo minie svoje peniaze ale práve naopak, treba ich naučiť šetriť a vždy sa dohodnúť na určitej sume za daný mesiac. Vreckové od rodičov je prvý a základný bod kedy sa dieťa učí základom finančnej gramotnosti.