Ako vydezinfikovať matrac
Rady o tom, ako najlepšie vyčistiť matrace https://www.segum.sk/matrace, nájdete takmer všade. Na čo však už nenarazíte až tak často, sú návody na vydezinfikovanie matraca. Najprv vám vysvetlím, aký je medzi týmito dvoma vecami rozdiel a prezradím vám i to ako na dezinfekciu matraca bez toho, aby ste si ho nepoškodili.
Čistý verzus vydezinfikovaný
Keď je niečo čisté na oko, tak je to čisté iba na oko. Na tento účel vám poslúžia všetky rady na vyčistenie matracov. Ak však matrac vyčistíte z jeho horných častí, neznamená to, že bude čistý aj vo vnútri, no a to je ten najväčší problém.
Vydezinfikovaný matrac pre mňa znamená to, že sa z neho dá, doslova a do písmena, jesť. Znamená to pre mňa to, že je hygienicky čistý, nežijú v ňom žiadne baktérie, iné mikroorganizmy a nie je plný prachu, a to ako zvonku, tak zvnútra.
Ideme na to!
Dosť bolo rečí, tu sú moje tipy a triky, ako matrac vydezinfikovať. Bohužiaľ, stopercentne dokonalé to nebude nikdy, pretože sa dovnútra matraca, nikdy nedostanete úplne.
- Spriateľte sa s octom
Matrac nesmiete namočiť, čo asi viete, ale keď to inak nejde, tak hold, musíte urobiť aj takéto veci. Do rozprašovača s nalejte neriedený kuchynský ocot (dajte s pozor, aby bol osempercentný, teda klasický liehový ocot, ocot jablčný alebo ryžový je slabší, a teda nevhodný na takéto účely) a celú plochu matraca rovnomerne nastriekajte. Dajte si pozor, aby ste to neprehnali. Povrch matracu má byť iba mierne vlhký. Následne ho nechajte poriadne preschnúť.
- Drastická metóda
Táto metóda sa vám môže zdať trošku prehnaná a aj nepraktická, ale verte, že je stopercentne účinná. V čase, keď vonku poriadne mrzne, vezmite svoj matrac, položte ho na balkóna alebo na terasu, a tam ho nechajte aspoň hodinu. Takto sa zbavíte roztočov a taktiež zárodkov plesní a baktérií. Žiadne z týchto potvoriek, neprežijú teplotu pod mínus desať stupňov, po dobu dlhšiu, ako je polhodina.